Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kulturvård

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kulturvård
Box 130
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5 A, 413 20 Göteborg
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 413 20 Göteborg

Fax: 031-786 4703
Webbplats: www.conservation.gu.se
Epost: conservation@conservation.gu.se

Prefekt: Anneli Palmsköld

Om enheten

Institutionen för Kulturvård har sin verksamhet förlagd till två orter; Göteborg och Mariestad. Kontaktuppgifter till Mariestad: Institutionen för kulturvård, Box 77, 542 21 Mariestad, Leverans/Besöksadress: Magasinsgatan 4, 542 30 Mariestad

De frågor vi arbetar med vid Institutionen för kulturvård spänner över flera olika kunskaps- och verksamhetsområden. Mötet mellan naturvetenskapliga, humanistiska, samhällsvetenskapliga, tekniska och hantverkliga perspektiv kännetecknar utbildning och forskning.

Bred kompetens i kollegiet och dialog och samverkan med andra institutioner, i både utbildning och forskning, är viktiga förutsättningar för ämnesutveckling och professionell kunskap med djup och bredd. Kulturvård samverkar med flera andra institutioner på Göteborgs universitetet och andra högskolor och med många andra aktörer utanför universiteten, till exempel Riksantikvarieämbetet, Statens fastighetsverk och Svenska kyrkan.

 

Senaste publikationer

Heritage Wood
Austin Nevin, Malgorzata Sawicki
Netherlands, Springer, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

Heritage Planning in Practice and the Role of Cultural Ecosystem Services
Ingegärd Eliasson, Igor Knez, Susanne Fredholm
Heritage & Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Repairing, sharing, and caring for old houses in times of environmental challenges
Sigrun Thorgrimsdottir
SIEF2019 14th Congress program, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Urban Heritage as Ethos in Resource-Based Small-Scale Property Management
Ingrid Martins Holmberg
Sustainability, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Red lakes from Leonardo's Last Supper and other Old Master Paintings: Micro-Raman spectroscopy of anthraquinone pigments in paint cross-sections
I. Osticioli, M. Pagliai, D. Comelli, V. Schettino, Austin Nevin
Spectrochimica Acta Part a-Molecular and Biomolecular Spectroscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Det gamla jordbrukssystemet": Gårdar och torp på Julita fram till 1870-talet
Ulrich Lange
Julita gård. Människor och landskap under tusen år, Stockholm, Nordiska museet, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Ett motsatt prespektiv: Herrgårdsbyggnaderna på Julita under 1700-talet.
Ulrich Lange
Julita gård. Människor och landskap under tusen år, Stockholm, Nordiska museet, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Julita gård. Människor och landskap under tusen år
Ulrich Lange
Stockholm, Nordiska museet, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

In-situ technical study of modern paintings part 1: The evolution of artistic materials and painting techniques in ten paintings from 1889 to 1940 by Alessandro Milesi (1856–1945)
L. Giorgi, Austin Nevin, L. Nodari, D. Comelli, R. Alberti et al.
Spectrochimica Acta - Part A: Molecular and Biomolecular Spectroscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 64

Namn Titel Telefon E-post
Almevik, Gunnar Professor 031-786 9301 gunnar.almevik@conservation.gu.se
Andersson, Göran Universitetslektor 031-786 9340 goran.andersson@conservation.gu.se
Appelgren, Olof Universitetslektor olof.appelgren@conservation.gu.se
Bindel, Monica Ekonom 031-786 3777 monica.bindel@gu.se
Blom, Jeanette Projektledare 031-786 9304 jeanette.blom@conservation.gu.se
Bly, Lars-Inge Ekonomiadministratör 031-786 9362 lars-inge.bly@conservation.gu.se
Croneborg, Hjalmar Projektledare landskapsvardskoordinator@conservation.gu.se
Dore, Maitri Eu-doktorand (marie curiestip) maitri.dore@conservation.gu.se
Driesse, Moniek Eu-doktorand (marie curiestip) moniek.driesse@conservation.gu.se
Eliasson, Ingegärd Professor 031-786 2832 ingegard.eliasson@conservation.gu.se
Eriksson, Jonny Universitetslektor 031-786 9350 jonny.eriksson@conservation.gu.se
Friis, Liv Administratör 031-786 4705 liv.friis@conservation.gu.se
Fritsch, Sara Assistent 031-786 4709 sara.fritsch@conservation.gu.se
Giske, Johanna Studievägledare 031-786 4701 johanna.giske@gu.se
Giske, Johanna Studievägledare 031-786 4701 johanna.giske@gu.se
Golfomitsou, Stavroula Universitetslektor 031-786 4335 stavroula.golfomitsou@gu.se
Gren, Viveka Utbildningshandläggare 031-786 3455 viveka.gren@gu.se
Groth, Camilla Postdoktor 031-786 9358 camilla.groth@gu.se
Gustavsson, Eva Universitetslektor 031-786 9341 eva.gustavsson@conservation.gu.se
Göllas, Mimmi Projektledare mimmi.gollas@gu.se
Hammami, Feras Universitetslektor, biträdande 031-786 5700 feras.hammami@conservation.gu.se
Henje, Maria Universitetslektor 031-786 9349 maria.henje@conservation.gu.se
Hermansson, Christina Studieadministratör 031-786 9363 christina.hermansson@conservation.gu.se
Holmberg, Ingrid Martins Universitetslektor, docent 031-786 4716 ingrid.holmberg@conservation.gu.se
Holmström, Sören Forskare soren.holmstrom@gu.se
Höijer, Maria Forskningsingenjör, Universitetetslektor 031-786 5674 maria.hoijer@conservation.gu.se
Hörnlund, Maria Universitetsbibliotekarie 031-786 9364 maria.hornlund@conservation.gu.se
Høgseth, Harald Bentz Professor 031-786 9346 harald.hogseth@conservation.gu.se
Jarefjäll, Patrik Forskningsingenjör 031-786 9353 patrik.jarefjall@conservation.gu.se
Johansson, Karin Universitetsadjunkt 031-786 9352 karin.johansson@conservation.gu.se
Karlsson, Ida Tekniker 031-786 9366 ida.karlsson@conservation.gu.se
Kåks, Helena Projektassistent 031-786 9302 helena.kaks@conservation.gu.se
Lagerqvist, Bosse Universitetslektor 031-786 4714 bosse.lagerqvist@conservation.gu.se
Lange, Johanna Gästlärare johanna.lange@gu.se
Lange, Ulrich Professor 031-786 6341 ulrich.lange@conservation.gu.se
Larsson, Henrik Projektledare henrik.larsson@conservation.gu.se
Larsson, Lars Inge Vaktmästare 031-786 9354 lasse.larsson@conservation.gu.se
Lindblad, Linda Kommunikatör, Verksamhetsledare Hantverkslaboratoriet i Mariestad 031-786 9300 linda.lindblad@conservation.gu.se
Linscott, Maria Kristina Universitetslektor 031-786 9356 kina.linscott@conservation.gu.se
Lundvang, Anders Teknisk samordnare 031-786 9303 anders.lundvang@conservation.gu.se
Lundén, Staffan Forskare 031-786 4410 staffan.lunden@gu.se
Löfgren, Eva Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 9345 eva.lofgren@conservation.gu.se
Löfgren, Maria Universitetslektor 031-786 9357 maria.lofgren@gu.se
Nemethy, Sandor Universitetslektor 031-786 2872 sandor@conservation.gu.se
Nevin, Austin Universitetslektor 031-786 3706 austin.nevin@gu.se
Newman, Rupert Universitetslektor 031-786 9342 rupert.newman@gu.se
Nyström, Ingalill Universitetslektor 031-786 5701 ingalill.nystrom@conservation.gu.se
Nyström, Maria Doktorand maria.nystrom@conservation.gu.se
Olausson, Inger Universitetslektor 031-786 9348 inger.olausson@conservation.gu.se
Olsson, Krister Universitetslektor, Teknologie doktor 031-786 3397 krister.olsson@conservation.gu.se

Visar 1 - 50 av 64

Visar 1 - 10 av 876

2019

Heritage Wood
Austin Nevin, Malgorzata Sawicki
Netherlands, Springer, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

Heritage Planning in Practice and the Role of Cultural Ecosystem Services
Ingegärd Eliasson, Igor Knez, Susanne Fredholm
Heritage & Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Repairing, sharing, and caring for old houses in times of environmental challenges
Sigrun Thorgrimsdottir
SIEF2019 14th Congress program, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Urban Heritage as Ethos in Resource-Based Small-Scale Property Management
Ingrid Martins Holmberg
Sustainability, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Red lakes from Leonardo's Last Supper and other Old Master Paintings: Micro-Raman spectroscopy of anthraquinone pigments in paint cross-sections
I. Osticioli, M. Pagliai, D. Comelli, V. Schettino, Austin Nevin
Spectrochimica Acta Part a-Molecular and Biomolecular Spectroscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Det gamla jordbrukssystemet": Gårdar och torp på Julita fram till 1870-talet
Ulrich Lange
Julita gård. Människor och landskap under tusen år, Stockholm, Nordiska museet, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Ett motsatt prespektiv: Herrgårdsbyggnaderna på Julita under 1700-talet.
Ulrich Lange
Julita gård. Människor och landskap under tusen år, Stockholm, Nordiska museet, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Julita gård. Människor och landskap under tusen år
Ulrich Lange
Stockholm, Nordiska museet, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

In-situ technical study of modern paintings part 1: The evolution of artistic materials and painting techniques in ten paintings from 1889 to 1940 by Alessandro Milesi (1856–1945)
L. Giorgi, Austin Nevin, L. Nodari, D. Comelli, R. Alberti et al.
Spectrochimica Acta - Part A: Molecular and Biomolecular Spectroscopy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 876

Sidansvarig: Emma Sjöberg|Sidan uppdaterades: 2019-01-07
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?