Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kulturvård

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kulturvård
Box 130
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5 A, 413 20 Göteborg
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 4703
Webbplats: www.conservation.gu.se
Epost: conservation@conservation.gu.se

Prefekt: Bosse Lagerqvist

Om enheten

Institutionen för Kulturvård har sin verksamhet förlagd till två orter; Göteborg och Mariestad. Kontaktuppgifter till Mariestad: Institutionen för kulturvård, Box 77, 542 21 Mariestad, Leverans/Besöksadress: Magasinsgatan 4, 542 30 Mariestad

De frågor vi arbetar med vid Institutionen för kulturvård spänner över flera olika kunskaps- och verksamhetsområden. Mötet mellan naturvetenskapliga, humanistiska, samhällsvetenskapliga, tekniska och hantverkliga perspektiv kännetecknar utbildning och forskning.

Bred kompetens i kollegiet och dialog och samverkan med andra institutioner, i både utbildning och forskning, är viktiga förutsättningar för ämnesutveckling och professionell kunskap med djup och bredd. Kulturvård samverkar med flera andra institutioner på Göteborgs universitetet och andra högskolor och med många andra aktörer utanför universiteten, till exempel Riksantikvarieämbetet, Statens fastighetsverk och Svenska kyrkan.

 

Senaste publikationer

Heritage and resistance: irregularities, temporalities and cumulative impact
Feras Hammami, Evren Uzer
International Journal of Heritage Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ett eget utomhus. Perspektiv på livet i villaträdgården
Allan Gunnarsson, Katarina Saltzman, Carina Sjöholm
Göteborg/Stockholm, Makadam, Bok 2017
Bok

The Painter Is Absent
Jonathan Westin, Dick Claésson
Bebyggelsehistorisk tidskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Introduction: what is historical game studies?
Adam Chapman, Anna Foka, Jonathan Westin
Rethinking history, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Återbruk och byggnadsvård
Ingrid Martins Holmberg, Anneli Palmsköld
Återbruk och byggnadsvård. Cirkulering av delar och detaljer från äldre byggnader, Göteborg och Stockholm, Makadam, Kapitel i rapport 2017
Kapitel i rapport

Cirkulering av delar och detaljer från äldre byggnader
Robin Barnholdt, Ingrid Martins Holmberg, Anneli Palmsköld
Återbruk och byggnadsvård. Cirkulering av delar och detaljer från äldre byggnader, Göteborg och Stockholm, Makadam, Kapitel i rapport 2017
Kapitel i rapport

Den omoraliska virkningen
Anneli Palmsköld
Jönsson, Lars-Eric (red.). Politiska projekt, osäkra kulturarv. Kampanjer och förhandlingar i det sena 1900-talets Sverige och Europa., Lund, Lund studies in arts and cultural sciences, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Kulturarv som ett kritiskt arbete. Exemplet romers historiska platser.
Ingrid Martins Holmberg
100 % kamp : mänskliga rättigheter och kulturarv, Stockholm, Boréa, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Anchoring the archive - physical space as a digital access point to research documentation
Jonathan Westin, Gunnar Almevik, Jacob Thomas
The 3rd International Conference on Science and Engineering in Arts, Heritage, and Archaeology (SEAHA) at the University of Brighton, Brighton, UK on 19-20 June 2017., Poster (konferens) 2017
Poster (konferens)

Visar 1 - 50 av 74

Namn Titel Telefon E-post
Ranby, Henrik Universitetslektor henrik.ranby@conservation.gu.se
Strandin, Marianne Projektassistent, adm marianne.strandin@conservation.gu.se
Sewén, Frida Projektassistent, adm frida.sewen@gu.se
Nyström, Maria Doktorand maria.nystrom@conservation.gu.se
Ogilvie, Ticca Universitetslektor ticca.ogilvie@conservation.gu.se
Olausson, Inger Universitetslektor inger.olausson@conservation.gu.se
Jarefjäll, Patrik Forskningsingenjör patrik.jarefjall@conservation.gu.se
Göransson, Anders Universitetsadjunkt anders.goransson@conservation.gu.se
Westerlund, Tina Universitetslektor tina.westerlund@conservation.gu.se
Lilja, Joakim Forskningsingenjör joakim.lilja@conservation.gu.se
Sjöberg, Catarina Forskningsingenjör catarina.sjoberg@conservation.gu.se
Blomkvist, Cecilia Gästlärare cecilia.blomkvist@conservation.gu.se
Höglund, Sara Projektassistent sara.hoglund@conservation.gu.se
Driesse, Moniek Eu-doktorand moniek.driesse@conservation.gu.se
Högseth, Harald Bentz Professor harald.hogseth@conservation.gu.se
Lange, Johanna Gästlärare johanna.lange@gu.se
Jönsson, Johan Gästlärare johan.jonsson@gu.se
Hallgren, Karin Gästlärare karin.hallgren.2@gu.se
Salmgren, Jorma Gästlärare jorma.salmgren@gu.se
Thorgrimsdottir, Sigrun Hanna Doktorand sigrun.hanna.thorgrimsdottir@gu.se
Valli, Chiara Postdoktor chiara.valli@gu.se
Noreheim, Gunilla Administratör 0501-755791 gunilla.noreheim@mariestad.se
Eliasson, Ingegärd Professor 031-786 2832 ingegard.eliasson@conservation.gu.se
Olsson, Krister Universitetslektor, Teknologie doktor 031-786 3397 krister.olsson@conservation.gu.se
Lindström, Anna Ekonomiadministratör 031-786 3777 anna.lindstrom@gvc.gu.se
Saltzman, Katarina Universitetslektor 031-786 4304 katarina.saltzman@conservation.gu.se
Saltzman, Katarina Universitetslektor, Studierektor 031-786 4304 katarina.saltzman@conservation.gu.se
Hermerén, Karin Doktorand 031-786 4700 karin.hermeren@conservation.gu.se
Sjöström, Frida Studievägledare 031-786 4701 frida.sjostrom@gu.se
Sjöström, Frida Studievägledare 031-786 4701 frida.sjostrom@gu.se
Wetterberg, Ola Professor 031-786 4702 ola.wetterberg@conservation.gu.se
Friis, Liv Administratör 031-786 4705 liv.friis@conservation.gu.se
Johnsson, Agneta Administrativ chef, inst 031-786 4708 agneta.johnsson@conservation.gu.se
Palmsköld, Anneli Professor, Proprefekt 031-786 4709 anneli.palmskold@conservation.gu.se
Valej, Petra Administratör 031-786 4711 petra.valej@conservation.gu.se
Peacock, Elizabeth Ellen Professor 031-786 4712 elizabeth.peacock@conservation.gu.se
Lagerqvist, Bosse Universitetslektor, Prefekt 031-786 4714 bosse.lagerqvist@conservation.gu.se
Holmberg, Ingrid Martins Universitetslektor 031-786 4716 ingrid.holmberg@conservation.gu.se
Hanner Nordstrand, Charlotta Universitetslektor 031-786 4718 charlotta.hanner.nordstrand@conservation.gu.se
Höijer, Maria Forskningsing, Universitetetslektor 031-786 5674 maria.hoijer@conservation.gu.se
Stahre, Laila Studieadministratör 031-786 5688 laila.stahre@conservation.gu.se
Hammami, Feras Universitetslektor, biträdande 031-786 5700 feras.hammami@conservation.gu.se
Nyström, Ingalill Universitetslektor 031-786 5701 ingalill.nystrom@conservation.gu.se
Thomas, Jacob Forskarassistent 031-786 5715 jacob.thomas@conservation.gu.se
Weijmer, Malin Doktorand 031-786 5820 malin.weijmer@conservation.gu.se
Westin, Jonathan Forskarassistent 031-786 5821 jonathan.westin@conservation.gu.se
Lange, Ulrich Universitetslektor 031-786 6341 ulrich.lange@conservation.gu.se
Lindblad, Linda Kommunikatör, Verksamhetsledare 031-786 9300 linda.lindblad@conservation.gu.se
Almevik, Gunnar Universitetslektor, FD Kulturvård 031-786 9301 gunnar.almevik@conservation.gu.se
Almevik, Gunnar Vetenskaplig ledare 031-786 9301 gunnar.almevik@conservation.gu.se

Visar 1 - 50 av 74

Visar 1 - 10 av 709

2017

Heritage and resistance: irregularities, temporalities and cumulative impact
Feras Hammami, Evren Uzer
International Journal of Heritage Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ett eget utomhus. Perspektiv på livet i villaträdgården
Allan Gunnarsson, Katarina Saltzman, Carina Sjöholm
Göteborg/Stockholm, Makadam, Bok 2017
Bok

The Painter Is Absent
Jonathan Westin, Dick Claésson
Bebyggelsehistorisk tidskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Introduction: what is historical game studies?
Adam Chapman, Anna Foka, Jonathan Westin
Rethinking history, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Återbruk och byggnadsvård
Ingrid Martins Holmberg, Anneli Palmsköld
Återbruk och byggnadsvård. Cirkulering av delar och detaljer från äldre byggnader, Göteborg och Stockholm, Makadam, Kapitel i rapport 2017
Kapitel i rapport

Cirkulering av delar och detaljer från äldre byggnader
Robin Barnholdt, Ingrid Martins Holmberg, Anneli Palmsköld
Återbruk och byggnadsvård. Cirkulering av delar och detaljer från äldre byggnader, Göteborg och Stockholm, Makadam, Kapitel i rapport 2017
Kapitel i rapport

Den omoraliska virkningen
Anneli Palmsköld
Jönsson, Lars-Eric (red.). Politiska projekt, osäkra kulturarv. Kampanjer och förhandlingar i det sena 1900-talets Sverige och Europa., Lund, Lund studies in arts and cultural sciences, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Kulturarv som ett kritiskt arbete. Exemplet romers historiska platser.
Ingrid Martins Holmberg
100 % kamp : mänskliga rättigheter och kulturarv, Stockholm, Boréa, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Anchoring the archive - physical space as a digital access point to research documentation
Jonathan Westin, Gunnar Almevik, Jacob Thomas
The 3rd International Conference on Science and Engineering in Arts, Heritage, and Archaeology (SEAHA) at the University of Brighton, Brighton, UK on 19-20 June 2017., Poster (konferens) 2017
Poster (konferens)

Visar 1 - 10 av 709

Sidansvarig: Linda Fröberg|Sidan uppdaterades: 2016-01-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?