Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för kulturvård

vid Naturvetenskapliga fakulteten

Institutionen för kulturvård
Box 130
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 5 A, 413 20 Göteborg
Besöksadress: Guldhedsgatan 5a, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 4703
Webbplats: www.conservation.gu.se
Epost: conservation@conservation.gu.se

Prefekt: Bosse Lagerqvist

Om enheten

Institutionen för Kulturvård har sin verksamhet förlagd till två orter; Göteborg och Mariestad. Kontaktuppgifter till Mariestad: Institutionen för kulturvård, Box 77, 542 21 Mariestad, Leverans/Besöksadress: Magasinsgatan 4, 542 30 Mariestad

De frågor vi arbetar med vid Institutionen för kulturvård spänner över flera olika kunskaps- och verksamhetsområden. Mötet mellan naturvetenskapliga, humanistiska, samhällsvetenskapliga, tekniska och hantverkliga perspektiv kännetecknar utbildning och forskning.

Bred kompetens i kollegiet och dialog och samverkan med andra institutioner, i både utbildning och forskning, är viktiga förutsättningar för ämnesutveckling och professionell kunskap med djup och bredd. Kulturvård samverkar med flera andra institutioner på Göteborgs universitetet och andra högskolor och med många andra aktörer utanför universiteten, till exempel Riksantikvarieämbetet, Statens fastighetsverk och Svenska kyrkan.

 

Senaste publikationer

Kulturarv som ett kritiskt arbete. Exemplet romers historiska platser.
Ingrid Martins Holmberg
100 % kamp : mänskliga rättigheter och kulturarv, Stockholm, Boréa, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Anchoring the archive - physical space as a digital access point to research documentation
Jonathan Westin, Gunnar Almevik, Jacob Thomas
The 3rd International Conference on Science and Engineering in Arts, Heritage, and Archaeology (SEAHA) at the University of Brighton, Brighton, UK on 19-20 June 2017., Poster (konferens) 2017
Poster (konferens)

Conservation of historical landscapes: What signifies ‘successful’ management?
Susanne Fredholm, Ingegärd Eliasson, Igor Knez
Landscape Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Postgraduate Research Methods Course in Conservation: The Practical Approach Taken at the University of Gothenburg
Elizabeth Ellen Peacock
European Network for Conservation-Restoration - Symposium 15-16 April 2016. CeROArt [Online] – Conservation, exposition, restauration d'objets d'arts , Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

The Painter Is Absent
Jonathan Westin, Dick Claésson
Bebyggelseshistorisk tidskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sommarliv (recension av bok med samma namn)
Henrik Ranby
RIG: Kulturhistorisk tidskrift, Recension 2017
Recension

Memories of a city
Jonathan Westin, Ingrid Martins Holmberg
Göteborg, University of Gothenburg, Samlingsverk 2017
Samlingsverk

Rethinking heritage from peace: reflections from the Palestinian-Israeli context
Feras Hammami, Daniel Laven
Heritage and Peacebuilding. Eds.: Diana Walters, Daniel Laven & Peter Davis, Boydell & Brewer, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Memories of a city – introduction
Jonathan Westin, Ingrid Martins Holmberg
Memories of a city, Göteborg, University of Gothenburg, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Visar 1 - 50 av 70

Namn Titel Telefon E-post
Almevik, Gunnar Universitetslektor, FD Kulturvård 031-786 9301 gunnar.almevik@conservation.gu.se
Almevik, Gunnar Vetenskaplig ledare 031-786 9301 gunnar.almevik@conservation.gu.se
Andersson, Göran Universitetslektor 031-786 9340 goran.andersson@conservation.gu.se
Blomkvist, Cecilia Gästlärare cecilia.blomkvist@conservation.gu.se
Bly, Lars-Inge Ekonomiadministratör 031-786 9362 lars-inge.bly@conservation.gu.se
Ekdahl, Annika Professor, gäst 031-786 4861 annika.ekdahl@conservation.gu.se
Eliasson, Ingegärd Professor 031-786 2832 ingegard.eliasson@conservation.gu.se
Eriksson, Jonny Universitetslektor 031-786 9350 jonny.eriksson@conservation.gu.se
Eriksson, Jonny Doktorand 031-786 9350 jonny.eriksson@conservation.gu.se
Friis, Liv Administratör 031-786 4705 liv.friis@conservation.gu.se
Fröberg, Linda Studieadministratör 031-786 9367 linda.froberg@conservation.gu.se
Gustavsson, Eva Universitetslektor 031-786 9341 eva.gustavsson@conservation.gu.se
Göransson, Anders Forskningsingenjör anders.goransson@conservation.gu.se
Göransson, Anders Lärare 031-786 9347 anders.goransson@conservation.gu.se
Hammami, Feras Universitetslektor, biträdande 031-786 5700 feras.hammami@conservation.gu.se
Hanner Nordstrand, Charlotta Universitetslektor 031-786 4718 charlotta.hanner.nordstrand@conservation.gu.se
Henje, Maria Universitetslektor 031-786 9349 maria.henje@conservation.gu.se
Hermansson, Christina Studieadministratör 031-786 9363 christina.hermansson@conservation.gu.se
Hermerén, Karin Doktorand 031-786 4700 karin.hermeren@conservation.gu.se
Holmberg, Ingrid Martins Universitetslektor 031-786 4716 ingrid.holmberg@conservation.gu.se
Holmberg, Maria Teknisk samordnare maria.holmberg@conservation.gu.se
Holmberg, Maria Gästlärare maria.holmberg@conservation.gu.se
Höglund, Sara Projektassistent sara.hoglund@conservation.gu.se
Höijer, Maria Forskningsing, Universitetetslektor 031-786 5674 maria.hoijer@conservation.gu.se
Hörnlund, Maria Universitetsbibl 031-786 9364 maria.hornlund@conservation.gu.se
Jarefjäll, Patrik Forskningsingenjör patrik.jarefjall@conservation.gu.se
Jarefjäll, Patrik Lärare 031-786 9353 patrik.jarefjall@conservation.gu.se
Johansson, Karin Teknisk samordnare 031-786 9352 karin.johansson@conservation.gu.se
Johnsson, Agneta Administrativ chef, inst 031-786 4708 agneta.johnsson@conservation.gu.se
Karlsson, Ida Tekniker 031-786 9366 ida.karlsson@conservation.gu.se
Karlsson, Tomas Forskningsingenjör tomas.karlsson@conservation.gu.se
Karlsson, Tomas Lärare 031-786 9351 tomas.karlsson@conservation.gu.se
Lagerqvist, Bosse Universitetslektor, Prefekt 031-786 4714 bosse.lagerqvist@conservation.gu.se
Lange, Ulrich Universitetslektor 031-786 6341 ulrich.lange@conservation.gu.se
Larsson, Lasse Vaktmästare 0501-755881 lasse.larsson@conservation.gu.se
Leckström, Marianne Teknisk samordnare 031-786 9365 marianne.leckstrom@conservation.gu.se
Lilja, Joakim Forskningsingenjör joakim.lilja@conservation.gu.se
Lilja, Joakim Lärare 031-786 9355 joakim.lilja@conservation.gu.se
Lindblad, Linda Kommunikatör, Verksamhetsledare 031-786 9300 linda.lindblad@conservation.gu.se
Lindström, Anna Ekonomiadministratör 031-786 3777 anna.lindstrom@gvc.gu.se
Linscott, Kristina Universitetslektor 031-786 9356 kina.linscott@conservation.gu.se
Lundvang, Anders Teknisk samordnare 031-786 9303 anders.lundvang@conservation.gu.se
Löfgren, Eva Universitetslektor 031-786 9345 eva.lofgren@conservation.gu.se
Noreheim, Gunilla Administratör 0501-755791 gunilla.noreheim@mariestad.se
Nyström, Ingalill Universitetslektor 031-786 5701 ingalill.nystrom@conservation.gu.se
Nyström, Maria Doktorand maria.nystrom@conservation.gu.se
Ogilvie, Ticca Universitetslektor ticca.ogilvie@conservation.gu.se
Olausson, Inger Universitetslektor inger.olausson@conservation.gu.se
Olsson, Krister Universitetslektor, Teknologie doktor 031-786 3397 krister.olsson@conservation.gu.se
Palmsköld, Anneli Universitetslektor, Proprefekt 031-786 4709 anneli.palmskold@conservation.gu.se

Visar 1 - 50 av 70

Visar 1 - 10 av 703

2017

Kulturarv som ett kritiskt arbete. Exemplet romers historiska platser.
Ingrid Martins Holmberg
100 % kamp : mänskliga rättigheter och kulturarv, Stockholm, Boréa, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Anchoring the archive - physical space as a digital access point to research documentation
Jonathan Westin, Gunnar Almevik, Jacob Thomas
The 3rd International Conference on Science and Engineering in Arts, Heritage, and Archaeology (SEAHA) at the University of Brighton, Brighton, UK on 19-20 June 2017., Poster (konferens) 2017
Poster (konferens)

Conservation of historical landscapes: What signifies ‘successful’ management?
Susanne Fredholm, Ingegärd Eliasson, Igor Knez
Landscape Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Postgraduate Research Methods Course in Conservation: The Practical Approach Taken at the University of Gothenburg
Elizabeth Ellen Peacock
European Network for Conservation-Restoration - Symposium 15-16 April 2016. CeROArt [Online] – Conservation, exposition, restauration d'objets d'arts , Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

The Painter Is Absent
Jonathan Westin, Dick Claésson
Bebyggelseshistorisk tidskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sommarliv (recension av bok med samma namn)
Henrik Ranby
RIG: Kulturhistorisk tidskrift, Recension 2017
Recension

Memories of a city
Jonathan Westin, Ingrid Martins Holmberg
Göteborg, University of Gothenburg, Samlingsverk 2017
Samlingsverk

Rethinking heritage from peace: reflections from the Palestinian-Israeli context
Feras Hammami, Daniel Laven
Heritage and Peacebuilding. Eds.: Diana Walters, Daniel Laven & Peter Davis, Boydell & Brewer, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Memories of a city – introduction
Jonathan Westin, Ingrid Martins Holmberg
Memories of a city, Göteborg, University of Gothenburg, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 703

Sidansvarig: Linda Fröberg|Sidan uppdaterades: 2016-01-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?